Tigre v oáze

Momentálne sa v Oáze sibírskeho tigra nachádza 21 tigrov a 2 levy, v tejto sekcii si možete pozrieť fotogalériu obyvateľov oázy s krátkym popisom.

Sunny * 11.7.2015 

Sunny (slniečko) je naším najmladším členom oázy. Na svet ju priviedla všetkým návštevníkom, ktorý nás navštevujú pravidelne známa Bublinka. Sunny je také "malé" šidlo a nezbedník, rada objavuje nové veci a je prítomná všade, kde sa niečo deje. Nenechajte sa ale pomýliť, síce je to ešte mláďa, no svojou veľkosťou pripomína dospelú tigricu (ak uvidíte jej otca Hannyho, hneď Vás napadne, prečo je to tak). Jej zvedavosť však nepozná hraníc. Každé ráno netrpezlivo čaká, kedy príde niekto z ošetrovateľov a zoberie ju na prechádzku po lúke v našej Oáze, alebo trpezlivo striehne, čo nám zase vyparatí pri čistení výbehov. Pokiaľ sa nachádza vo výbehu pod našou terasou, odkiaľ si môžu návštevníci pozrieť oázu, vždy presne vie, koľko ľudí sa tam nachádza a každého si obzerá pekne z blízka. S veľkou radosťou sa ukazuje v celej kráse svojim vyskakovaním na oplotenie výbehu a stavaním sa na zadné labky.

Suria * 11.12.2013 

V jeden mrazivý, decembrový deň prišla na svet mamine Xene a otcovi Timurovi krásna, malá, chlpatá, pásikavá guľôčka. Keď nadišla tá chvíľa, všetci sme sa veľmi potešili. Aj keď sme vedeli, že nás čakajú ťažké časy, pokiaľ mláďa prejde "kritické" obdobie. Je veľmi živá, zvedavá, síce trochu plachá, no napriek tomu sa rada pritúli a nadšene prejavuje radosť, keď sa k nej niekto prihovorí svojim typickým uffkaním. Pozor, keď je hladná, vie to dať poriadne najavo hlasným vrčaním. Táto už dospelá dáma má vyberavý vkus - najviac jej chutí kuriatko, ktoré jej dodáva potrebné vitamíny a energiu pre jej ďalší rast, no nepohrdne ani konským mäskom. Surinka sa vie poriadne rozzúriť pokiaľ sa počas konzumácie jej pochúťok čo i len priblížite k výbehu. 

Hanny * 14.06.2011 

Hanny, možno vám to znie podobne ako anglické slovo honey, ktoré v preklade znamená med. Svetlý a medový, presne taký je náš Hanny odmalička. Najhravejší a najprítulnejší tigrík zo štyroch súrodencov (Mandy, Bajkal a Tajga). Ale pozor, v jeho očiach je veľké šibalstvo, ako malý rád skúšal na ošetrovateľoch všetky svoje zúbky a pazúriky. Jeho terajšia charakteristická vlastnosť je lenivosť, nepresvedčíte ho ani na to najlepšie mäsko. Miluje však dámsku tigriu spoločnosť , preto ho nájdete vo výbehu spolu s Lunou a Bublinkou. Ako jeden z najväčších tigrov odovzdal svoju genetickú majestátnosť svojej dcére, Sunny.

Mandy * 14.06.2011 

Nenápadná tigrica, ktorá splýva v dave svojich súrodencov, Mandy. Nech vás neoklame jej nežná a drobná postava. Vždy, keď sa jej naskytne príležitosť, snaží sa za každú cenu zneškodniť susediacu Simbu. Asi všetci tušíte prečo. Samozrejme, snaží sa ochrániť svojho obľúbeného bračeka.

Bajkal * 14.06.2011 

Bajkal sa narodil ako malý kľudný tigrík. V období puberty, ako to u puberťákov zvyčajne býva, nebol s ničím spokojný. Kadiaľ chodil, tadiaľ vrčal. Dnes nám už dospel a je z neho galantný tigrí samec, hlavne v období keď majú samice ruju. Najväčšie sympatie prejavuje susediacej tigrici - Simbe. Zaľúbený Bajo sa k nej snaží prebojovať všemožnými spôsobmi. Prešibane nadvihuje ňufákom všetky previeračky, len aby sa dostal k svojej platonickej láske. Keď mu v záujme jeho zdravia túto možnosť odoprieme retiazkou, stavia sa na zadné labky, aby ju videl aspoň na chvíľku.

Bublina * 23.05.2011  (Sheena)

Bublinka, asi najznámejší tiger v Oáze. Preslávila sa hlavne vďaka jej dlhoročnému foteniu s návštevníkmi a veľmi priateľskou povahou voči ľudom, ktorú si vypestovala už od malička. Keď nadíde čas otvárania Oázy, vždy sa netrpezlivo prechádza a čaká na tú správnu chvíľu - kedy skontroluje celý dvor a prejde do samostatného výbehu, aby sa mohla znova prezentovať pred objektívom fotoaparátov. V roku 2015 sa stala maminkou prvorodičkou a spolu s otcom Hannym priviedli na svet našu najmladšiu tigriu obyvateľku, Sunny.Bublinkina krstná mama je ošetrovateľka Irenka.

Luna * 23.05.2011 

Luna, najmenšia z vrhu trojčiat od mamy Tinky a otca Marečka. Všetkého sa bála, schovávala na tých najnedostupnejších miestach aké len našla. Povaha bojazlivého tigra sa jej však zmenila. Dnes je z nej, ako to už u najmenších býva, neposedná čertica. Každý deň nám svojimi hlasnými protestmi vyjadruje nespokojnosť každého druhu. Raz sa jej nepáči presun z výbehu do výbehu, inokedy sa nám sťažuje na počasie. Ak sa príde pomaznať, nikdy to nie je nadlho - počas hladkania po nošteku nás nenápadne dočahuje labkou pomedzi mreže. 

Becky * 18.06.2009 

Úderom polnoci 19. augusta 2009 k nám docestovala z ďalekého Chebu, kde práve vtedy hosťoval Český národný cirkus Jo-Joo. Tam sa Becky narodila. Spočiatku bola plaché ale veľmi prítulné mačiatko. Neskôr, keď si zvykla na nový domov, rada všetko prvá preskúmala na rozdiel od jej bračeka. Jej sebavedomie narástlo, keď ju a jej brata Balua prijali medzi seba Nina a Samko. Za tých pár mesiacov, čo je u nás, sa nám potvrdilo, že z Becky rastie ekonómka. Dobrovoľne si vybrala prácu - na dvore sa špeciálne zaujíma o kasičku s dobrovoľnými príspevkami od našich návštevníkov a stále v nej prepočítava peniažky. Zároveň testuje kvalitu plastov. Kasička odolávala 4 mesiace ale jej časy už isto končia.Krstnými rodičmi Becky sú ošetrovateľia Martin a Miška.

Balu * 18.06.2009 

Na rozdiel od sestričky Becky, Baluovi veľmi chýbala mamina. Stále za ňou plakal a nechcel papať. Krstná Miška a krstný Maťo sa pri kŕmení natrápili, keď s nimi hral jeho obľúbenú hru "ja tu nie som" a zapichol si ňufáčik medzi vankúšiky alebo hračky. Tváril sa, že spí len aby nemusel papať. Ale krstní boli neodbytní a vedeli, že ich drobček papať musí. Vylovili si ho spomedzi hračiek a vtlačili mu mäsko rovno do papuľky. Hneď ako si Balu obľúbil veľkú plyšovú tigricu, ostal spokojnejší. Tak ako pomohli Becky jej veľkí kamaráti, aj Balu našiel v Nine oporu. Ba nielen oporu, rovno sa do nej zaľúbil až po uši. Nie a nie sa od nej odtrhnúť a Ninuška ho s láskou prijala. Balu je veľký výmyselník. Na dvore sa naplno prejavili jeho umelecké sklony. Venuje sa módnemu dizajnu. Dopĺňa vzory na naše ošatenie. Pomocou zúbkov nám dekoruje nohavice dierkami rôznych tvarov, pazúriky využíva na skrášlenie našich zimných búnd a vyrába na látke pásiky, z ktorých trčí vatelín - však sme predsa "pásik positive."Krstnými rodičmi Balua ošetrovateľia Martin a Miška. 

Nina * 05.05.2008 

Nina zažiarila v Oáze v prvých dňoch mesiaca máj 2008. Aj napriek počiatočnej nepriazni osudu, keď sa musela vyrovnať so svojimi zdravotnými problémami, bolo všetkým v Oáze jasné, že Nina bude dôstojným potomkom svojich rodičov - svojráznej a bojovnej Tiny a Marečka, rodeného vodcu. Už v dobe kedy bola ešte malinkým mláďatkom, ktoré neobratne ale so zvedavým pohľadom zdolávalo prvé "prekážky" v podobe vysokej trávy a nízkych kríkov, dávala svojim správaním úplne jednoznačne najavo: JA SOM TIGER, nie plyšáčik na hranie! Je veľmi inteligentná a temperamentná, čo dá niekedy poriadne zabrať všetkým, ktorý sa o ňu s láskou starajú. Veľmi rada, aj keď zo začiatku s nedôverou objavuje ďalšie, doteraz nepoznané veci, ktoré sa veľmi často stávajú jej novými hračkami. Je veľmi spoločenská, a ako správny labužník sa nechá nakŕmiť vybranými kúskami mäska (najradšej má kuracie krídelká). Miluje syr bambino a vždy zažiari keď sa môže pomaznať so svojimi adoptívnymi rodičmi, našimi dlhoročnými ošetrovateľmi Jitkou a Vladom.Krstnými, zároveň adoptívnymi rodičmi Niny sú ošetrovatelia Vlado a Jitka.

Simba * 20.09.2007 

Večná študentka. Od malička ju fascinuje voda. Skúma kohútiky, batérie, hadice a v miske s vodou sa vždy vykúpe. Je plavkyňa aj na suchu. Keď jej doprajeme prechádzku po dvore, nestíhame sa uhýbať jej "náletom." Nie je šanca vystískať ju a užiť si tigrie nežnosti, kým nám nepredvedie "motýlika" na suchu. Lieta po dvore, divoko sa odráža labkami od zeme tak, že to vyzerá ako keby plávala. Takto predsa žiaden tigrík nebeží. Šialene ľúbi svojho staršieho bračeka Amura, spolu s ním vždy vyvádza. Jej druhou obľúbenou zábavou je wrestling. Rada zhadzuje na zem svojho ošetrovateľa a potom si ho udobruje pohľadom jej hnedých očí, jedinečných v tigrej ríši.

Riana * 05.05.2006 

Tigrica Riana stratila bračeka Ruana v letnej búrke. Jeho srdiečko nezvládlo besnie prírody a zostala sama. O 7 mesiacov sa narodili Kumal a Sango. Riana ich prijala ako súrodencov. Je šťastná, že môže byť s nimi a vrátila sa jej chuť do života. Odvtedy nie je sama. Dodnes ich vychováva ako ich staršia sestra. Aj keď je dnes o pár kilogramov ľahšia ako chlapci, ktorí ju prerástli.  

Kumal * 21.12.2006

Poznáte film Dvaja bratia? Nie? Vystihuje lásku tigrích súrodencov, ktorú neprekonali ani roky odlúčenia a ľudská zloba. Naši tigríci Kumal a Sango sú detičky tigrice Markizy. Venovala im svoju lásku dlhé týždne. Vyrástli z nich obrovskí teenageri. Videli ste ich? Nie? Príďte sa pozrieť. Takých nádherných mládencov nenájdete v širokom okolí. So svojou postavou patria medzi naše najmohutnejšie tigre v oáze. Krstný otec Kumala je bývalý ošetrovateľ Pišta :)

Sango * 21.12.2006 

Sango a Kumal sú Riankini mladší, adoptívni súrodenci. 

Krstný otec Kumala je bývalý ošetrovateľ Pišta :) 

Happy * 21.09.2004

Šťastie. Jej dobrú náladu a optimizmus nedokáže pokaziť ani o 2 cm kratšia kostička na prednej labke. Nebolí ju to, len chôdza je pre ňu nekomfortná. Pre návštevníkov rada hrá divadlo - hru na "boľavú nôžku." Sleduje ako ju všetci ľutujú a popri tom zameria terč, otočí sa chrbtom, decentne zdvihne chvostík, namieri a vystrekne tigrí parfum á la Happy, ktorý vonia dlhooooooooo a ťažko sa dá vyprať (ak sa vám to stane, podajte si lotto, budete mať šťastie).

Tina * 04.2003 

Bojovníčka. Naša Johanka z Arku, problémové dieťa. Nezaprela povahu ussurijského tigra - samotára. Od začiatku bojuje za práva všetkých tigríkov na svete. Niekedy nežná, inokedy krutá. Na druhej strane - skvelá matka. Porodila Ninu, ktorá robí radosť celej Oáze. V roce 2011 se ukázala ako tá najstarostlivejšia matka, keď sa neskutočne dokonale postarala o svoje dalšie mačiatka - Lunu, Bublinku a Sherchaana.

Lulu * 07.2003 

Večný romantik. Miluje mladé študentky - budúce veterinárky. A muži? Nemusia pre neho existovať... nemá ich rád. Je nedôverčivý a ustráchaný, neverí novým veciam. Dlho si zvyká. Slečny, stačí zakričať "Lulu" a máte šancu. Lulíka sme najprv volali Adamko, ale toto meno sa mu nehodilo. Pripomínal tigríka Lulu, ktorý zahynul, keď ho zlí ľudia otrávili (okrem neho zahynuli ďalší 3 tigríci ). Lulu je hrdý nositeľ tohto mena po statočnom tigríkovi, ktorý svoj boj s otravou prehral.

Rocky * 01.12.2003

Áno, ako ten filmový boxer. Stále plný energie a pripravený kedykoľvek vyzvať Marečka na súboj. Vďaka mrežiam sa nikomu nič nestane. Skúšajú ich odolnosť. Ale my máme skvelého zvárača, ktorý vždy operatívne opraví pletivá na výbehoch, ktoré tigrí páni pokúšajú. Bolia ich tak len hlasivky (a nás ušká ).

Ben * 01.12.2003

Profesor. Milučký tigrík, pre nás je Beník. Miláčik a odchovanec MVDr. Juraja Fajnora…. Vrátil ho do života, lebo Beník bol lenivý papať a celkovo sa mu nechcelo žiť. Dnes je to komunikatívny tigrík, ktorý rád víta návštevníkov, debatuje so susedmi a skúma, čo sa deje v okolí. Skrátka, je to detektív našej Oázy. Plazí sa po zemi, krčí sa popri kríkoch, len aby mu nič neuniklo. Presne vie, čo sa chystá na večeru. Je to tigrí James Bond.

 Baby * 01.12.2003

Nežné bucľaté a rozkošné stvorenie. Skvelá mamina s bodkovaným noštekom. Neviete ju spoznať? Spočítajte pehy na jej nošteku. Tigrica, ktorá si zaslúži mať veľa detičiek. Toľko lásky, ktorú je schopná venovať sme videli jedine u jej mamy Maki. Je ešte mladučká a po prvom neúspechu v tehotenstve určite prídu ďalšie šťastné dni.  

Esik * 01.07.1999 

Esík je posledný mohykán z našej takzvanej veľkej tojky. Bohužial jeho bratia Mareček a Bimbo nás už opustili. Rád papká, ale hlavne hnevá ošetrovateľov, keď sa oddáva sníčkom dopoludňajších hodích a nechce sa pridať k tigrom, ktorí už skúmajú terén vo výbehoch. Keď naňho zavoláme, nežne strihne uškom, pootvorí očko, slastne sa natiahne, prevalí na druhý bok a spinká ďalej. Jeho bratia ho vždy volali, aby sa prebehol s nimi, ale on sníval ďalej. Je určite najväčším lenivcom v Oáze. Zároveň je nežný a prítulný kocúrik. Esik je náš najstraší tigrí samec v oáze.