S.O.S

15.09.2021

Vážení návštevníci, priatelia a podporovatelia našej Oázy Sibírskeho tigra, občania Slovenska!

Týmto listom vás chcem oboznámiť, že ministerstvo životného prostredia SR, na čele s p. Budajom a europoslancom p. Hojsíkom, sa rozhodli zakázať chov mačkovitých šeliem a primátov na Slovensku. Výnimku budú mať len zoologické záhrady.

Moja 30 ročná práca s tigrami, bude jedným rozhodnutím ľudí, ktorí nerozumejú chovu zvierat v zajatí, hodená do koša. Navštívila som veľa ZOO, aj v zahraničí, ale tak krásne a majestátne tigre ussurijské, aké sa nachádzajú v našej Oáze som v žiadnej ZOO nevidela. To potvrdzujú aj vyjadrenia všetkých našich návštevníkov. Sme v Európe najväčšou chovnou stanicou týchto nádherných zvierat, ktoré sa už dajú zachrániť iba chovom v zajatí, lebo nikdy neboli v divočine.

Celé tie roky mi ministerstvo ŽP hádzalo len polená pod nohy, opovrhovanie, urážanie v médiách a teraz úplný zákaz chovu. Tento list píšem so slzami v očiach a s prosbou pre vás všetkých, ktorým nie je ľahostajný osud Oázy sibírskeho tigra o pomoc. Oáza bola vybudovaná za tie dlhé roky aj z vašich príspevkov, z vašich darov, aj s vašou pomocou. Privítame akúkoľvek formu pomoci, či už materiálnu, alebo právnu (petícia za záchranu našej Oázy).

Ani jedno zviera nebolo vzaté z prírody. Viaceré boli zachránené po zmene legislatívy v Čechách, kde cirkusy dostali stop na vystupovanie tigrov. Ďalšie sme vykúpili z vašich a našich prostriedkov z rúk chovateľov, ktorí už takýto chov nedokázali zvládnuť.

Tigre tu našli svoj nový domov, pokoj, opateru a veterinárnu starostlivosť. Taký domov na dožitie v pokojnej starobe. Podarilo sa nám aj to, že sa v Oáze narodili mladé tigríčatá, ktoré u nás prežili celý svoj život.

Prosím, nenechajme to zničiť rozhodnutím ľudí, ktorí idú len plniť návrhy z EU, alebo ako pán Hojsík, chcú si niečo dokázať. Pomôžte zabojovať, akýmkoľvek spôsobom proti tomuto nezmyslu - Úplnému zákazu súkromných chovov šeliem a primátov.

ĎAKUJEM.

Yveta Iršová