O projekte
Začiatok budovania tohto zariadenia
pre ussurijské tigre, chované v zajatí, spadá do roku 1999. Pod ochranou nášho "Občianskeho Združenia" sa v tomto zariadení chová dvadsať jeden krásnych a zdravých tigrov, patriacich do poddruhu "tiger pásavý ussurihský" (Panthera tigris altaica), alebo neodborne - tiger sibírsky, ktorý je celosvetovo evidivaný v zozname ohrozených druhov zvierat a je zaradený do kategórie I. zákona CITES. Hlavným cieľom
projektu je zachrániť aspoň jednu populáciu tigra ussurijskeho pred vyhubením,
aby ich potomkovia prispeli k udržaniu genetickej rovnováhy celosvetového chovu
týchto vzácnych a chránených zvierat. Dnes, v zmenšujúcej sa tajge na pokraji
oblasti Amuru na rusko-čínskych hraniciach, vo voľnej prírode, nájdete už len pár
kusov tigra ussurijskeho. Je to výsledok ustavične zhoršujúcej sa kvality
životného prostredia a pytliactva. Jeho pôvodný areál oblastí, kde sa
vyskytoval, dnes slúži už iba ako náučný príklad ako rýchlo a nenávratne dokáže
človek vyhubiť tak silného a veľkého tvora. Z ôsmich zemepisných rás tigra je
úplne vyhubený tiger baltský. Posledná správa o tigrovi jávskom je z roku 1976.
Podobný osud čakal aj tigra kaspického, aj napriek tomu, že bol v Ázii
najrozšírenejší. Tieto tri rasy sa nenachádzajú ani v Zoo záhradách, takže sme
úplne stratili možnosť zabezpečiť ich existenciu ľudskou starostlivosťou.
Nielen my, ale aj ďalšie naše generácie, sa teda musia uspokojiť iba s ich
muzeálnymi exponátmi.
Na Slovensku, neďaleko obce Kostolná pri Dunaji, sa už niekoľko rokov nachádza chránené miesto pre tigra ussurijskeho - sibírskeho. Naša nadácia pre tieto krásne zvieratá vybudovala expozíciu s humánnejšou predstavou "srdca prírody". To znamená, že sme vytvorili pre ne imitáciu ich prirodzeného prostredia spolu s rastlinami, vodou, ležiacimi drevenými pňami a vyvýšenými posedmi, ktoré slúžia mláďatám a aj dospelým tigrom k ich prirodzeným hrám. Aby tieto zvieratá zostali zdravé a rozmnožovali sa, musíme brať do úvahy ich inštinkty a dbať na to, aby boli "šťastné". Tieto tigre žijú na samote a ich areál je obklopený lesom a poliami. Voľne sa pohybujú v takzvaných tigrích záhradách. Denný prídel mäsa a vitamínových doplnkov im zaručuje zdravý vývoj. Tigre nie sú stresované a netrpia nudou alebo inou neurotickou či psychickou záťažou. Sú obklopené láskou, ktorú im prejavujú ich ošetrovatelia a nepoznajú nudu ani psychickú bolesť. Staráme sa o ich výživu, zdravotný stav a hlavne o priestor, v ktorom sa pohybujú.
Tento priestor je veľmi dôležitý najmä z hľadiska duševného zdravia týchto zvierat. Areál, v ktorom sa tigre pohybujú, má rozlohu pol hektára. Zvieratá v ňom majú priamy kontakt s pôdou, vysokou divo rastúcou trávou, hustými kríkmi a stromami. Majú vybudované nočné ubikácie pod holým nebom a aj pod prístreškami. Sám tiger má možnosť si vybrať podľa počasia, kde bude tráviť čas nočného odpočinku. V období letných mesiacov a hlavne v čase tropických horúčav, sa zvieratá majú možnosť ochladiť v umelo vybudovanom bazéniku. Je v ňom zabezpečená cirkulácia vody, čím sa dá pravidelne alebo podľa potreby udržať čistá a hygienicky nezávadná voda prakticky po celý deň. Železná pevná konštrukcia vysoká 4, 5 m ohraničuje tigrie teritórium a je natretá jemnou zelenou farbou, čím dokonale splýva s okolitou prírodou. Naše Občianske Združenie sa snaží spropagovať tento chov ussurijských tigrov a OÁZU pre nich vybudovanú vydávaním článkov o ich záchrane prostredníctvom denníkov, týždenníkov alebo mesačníkov. Tiež sa nám darí upozorňovať širokú verejnosť na tak potrebnú záchranu a ochranu zvierat vedených v zozname celosvetového zákona o ochrane živočíchov a rastlín - CITES.
S problematikou vymierajúcich druhov zvierat sa snažíme oboznámiť hlavne deti predškolského a školského veku. Sme si vedomí toho, že lásku k prírode treba vštepovať našim potomkom už od útleho detstva a ich správanie sa k zvieratám a vlastne ku všetkému živému sa odzrkadľuje potom v ich správaní a konaní v dospelosti. Na základe týchto poznatkov vykonávame aj osvetu ochrany zvierat a prírody vo forme besied s deťmi v predškolských a školských zariadeniach. Na týchto besedách sa deti a mládež bližšie oboznamujú s problematikou zvierat žijúcich vo voľnej prírode. Keď sa už jedná o chránený alebo vyhubený druh zvieraťa vo voľnej prírode, tak sa od nás dozvedia veľa informácií o jeho záchrane a prispôsobení sa v chove v zajatí.
Touto formou získavame pre našu prírodu ďalších nadšencov z radov mladej generácie, ktorá bude pokračovať ďalej v našej práci. Školské výlety detí a mládeže, ktoré sú organizované hlavne na konci školského roka, sú vítané v našej vybudovanej "Oáze sibírskeho tigra" a sú pre nás veľkým duševným bohatstvom, čo sa týka ochrany prírody. Deti vidia na vlastné oči zvieratá - sibírske tigre, ktoré aj keď žijú v zajatí, sú zdravé spokojné a šťastné. Vidia to na ich chovaní, na stavbe ich tela a hlavne v ich nekonečných hrách. Viac sa dozvedia o ich sile, kráse a hlavne o zvieracej inteligencii.